szybkie pozyczki

Uroczyste otwarcie Szlaku Unitów Sokołowskich - 8 maja 2015 r.

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie Szlaku Unitów Sokołowskich, które odbędzie się 8 maja 2015 r. o godz. 12:00 w Sokołowskim Ośrodku Kultury. W programie: konferencja naukowa nt.: "Unici na Podlasiu Zachodnim", film dokumentalny oraz wykład historyczny, prezentacja Szlaku Unitów Sokołowskich, a także wycieczka Szlakiem (Sokołów Podlaski-Rogów-Szkopy-Sawice-Gródek-Seroczyn-Grodzisk-Sokołów Podlaski). Wszystkich zainteresowanych udziałem w wycieczce prosimy o kontakt mailowy pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 5 maja br.

 plakat szlak unicki

W dniu 3 grudnia 2014 r. Prezes LOT WGL Roman Postek oraz Członek Zarządu LOT WGL Leszek Celej podpisali umowę o przyznanie pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013. Zawarta w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego umowa dotyczy operacji pn.: "Unici Sokołowscy - wytyczenie i oznakowanie szlaku turystycznego na terenie Powiatu Sokołowskiego".

Celem niniejszego projektu jest wytyczenie, oznakowanie i wypromowanie szlaku turystycznego łączącego zabytki kultury materialnej związane z Unitami na terenie Powiatu Sokołowskiego. Znajdujące się tu cerkwie unickie i inne pamiątki po Unitach świadczą o bogatej i różnorodnej historii naszych ziem, są świadectwem wielokulturowości i wyróżnikiem części Podlasia, znajdującej się w granicach administracyjnych województwa mazowieckiego. Sokołów Podlaski i Powiat Sokołowski do początku XIX wieku zamieszkane były w dużej części przez ludność wyznania unickiego. Ich przodkowie Rusini w wieku XIV i XV kolonizowali Podlasie, w tamtym okresie znajdujące się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego aż do rzeki Liwiec, na równi z ludnością z Mazowsza. Miasto Sokołów Podlaski powstało i rozwijało się wokół dwóch rynków: Lackiego, zamieszkałego przez Polaków i Ruskiego, zamieszkałego przez Rusinów. Każda społeczność miała swoją świątynię. Tak więc w mieście był kościół katolicki i cerkiew prawosławna. Podobnie było na terenie Powiatu Sokołowskiego, gdzie część wiosek zamieszkiwana była przez ludność pochodzenia polskiego i były to często zaścianki szlacheckie, a część wsi zamieszkiwali Rusini, wiele było wśród nich wiosek bojarskich. Sokołowska cerkiew prawosławna jako jedna z pierwszych przyjęła Unię Brzeską, stało się to już w 1603 roku. Cerkwie prawosławne stały się cerkwiami unickimi, a ludność pochodzenia ruskiego przyjęła wyznanie unickie. Po tamtych czasach zachowały się do dnia dzisiejszego następujące świątynie unickie: w Gródku, w Grodzisku, w Seroczynie, w Sawicach, w Rogowie i w Szkopach. Pięć pierwszych kościołów jest drewnianych, ostatnia murowana w oryginalnym kształcie rotundy. Obecnie są to kościoły katolickie, ta zmiana nastąpiła w XIX wieku, kiedy Unia Brzeska została nakazem carskim zlikwidowana. Wszystkie wymienione kościoły zachowały się w bardzo dobrym stanie, we wnętrzach zachowały się elementy wystroju charakterystycznego dla cerkwi unickich. W Sokołowie Podlaskim w miejscu zburzonej cerkwi jest ustanowiony Skwer Unitów Podlaskich, zaś na pobliskim cmentarzu znajduje się grób rodzinny Zatkalików, paruchów cerkwi sokołowskiej, czyli unickich proboszczów.

PRZEBIEG SZLAKU

 

               

Projekt przewiduje wytyczenie i oznakowanie szlaku turystycznego Unitów Sokołowskich, wiodącego z Sokołowa Podlaskiego do Rogowa (gm. Repki), przez Repki do Szkop (gm. Repki), stąd do Sawic (gm. Repki), przez Skrzeszew i Wirów do Gródka (gm. Jabłonna Lacka), stąd do Seroczyna (gm. Sterdyń), przez Sterdyń do Grodziska (gm. Sabnie), dalej przez Sabnie do Sokołowa Podlaskiego. Cały szlak wiedzie trasą ok. 100 km. W ramach projektu przy kluczowych obektach na szlaku zostały zamontowane tablice informacyjne. Wydano również mapę szlaku oraz przewodnik turystyczny.

logotypy pasek unici