Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Rycerz z Zamku w Liwie podbija Tour Salon

W dniach 12-14.02.2016 w Poznaniu odbyły się targi TOUR SALON. Termin zasugerowany przez Organizatorów targów był strzałem w dziesiątkę podobnie jak zaproponowany program. Wystawcy mogli zaplanować wydarzenia, które promowały regiony, szlaki i miasta oraz zapraszać na imprezy cykliczne proponowane na cały rok.

Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski reprezentowana była przez Barbarę Tekieli – członka zarządu LOT WGL oraz Mikołaja Kasprowicza z Zamku w Liwie. LOT WGL prezentował się w ramach stoiska Mazowsza zaaranżowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Dominującym elementem wystroju stoiska Mazowsza były elementy związane z trzema szlakami : Bitwy Warszawskiej 1920, Szlakiem Chopina i Książąt Mazowieckich.

Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego zaczyna się tam gdzie poprowadzony jest Szlak Chopina w Stolicy, tam gdzie Fryderyk Chopin wyruszał w swoją ostatnią podróż po Europie. W ramach Projektu kreowanego przez MROT „Moda na Mazowsze”, udało się też promować dziedzictwo kulinarne na Szlaku WGL, a to nie tylko „pamiątka z podróży” słynna żołędziówka, którą pijał nasz największy kompozytor, ale wiele innych równie ciekawych smaków. Na odzew mediów nie trzeba było długo czekać. Pojawili się sami na stoisku – blogerzy i fani podróży kulinarnych, rodziny z dziećmi podróżujące i przy okazji promujące miejsca przyjazne dzieciom, a tych –poczynając od Zamku w Liwie – jest na Szlaku wiele. Spotkanie z blogerami, zaaranżowane przez organizatorów było niezwykle cennym przedsięwzięciem, które na pewno zaowocuje nowymi, ciekawymi materiałami, bo już planujemy wizyty blogerów w czasie dwóch największych imprez - III Międzynarodowego Turnieju Smaków (18-19.06.2016) oraz Ogólnopolskiego Turnieju Rycerskiego na Zamku w Liwie „O pierścień księżnej Anny” planowanego w dniach 13-14.08.2016 r.

Szlak Wielkiego Gościńca spotkał się także z zainteresowaniem kolejnych biur podróży, tym razem z województwa śląskiego oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wśród odwiedzających stoisko Mazowsza były rodziny z dziećmi, przewodnicy i piloci wycieczek, biura podróży zajmujące się turystyką przyjazdową do Polski oraz młodzież ze szkół o profilu turystycznym. Była też okazja do zaproszenia zebranych dziennikarzy na imprezy odbywające się na Szlaku, który prowadzi z Warszawy przez Wschodnie Mazowsze i Podlasie aż na Litwę. Zainteresowaniem blogerów oraz zwiedzających cieszyły się też mazowieckie gospodarstwa agroturystyczne, co bardzo cieszy, bo członkiem LOT WGL jest kilka znakomicie prosperujących i wielokrotnie nagradzanych.

Pasowanie na rycerza, opowieści o Żółtej Damie, która pojawia się na Zamku oraz quizy dla dzieci i dorosłych, to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez LOT WGL. Pomysłodawcy Szlaku stawiają na zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dlatego w centrum zainteresowania LOT WGL były szkoły i rodziny z dziećmi. Rycerz Mikołaj, znakomicie wkomponowany w wystrój stoiska Mazowsza zaprzyjaźnił się z warszawską syrenką (najczęściej fotografowane „obiekty” na stoisku Mazowsza), a na pewno zachęcił do odwiedzenia Szlaku, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem potencjalnych turystów. Bardzo wiele pracy wymaga jednak promocja Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego, podobnie jak samego Mazowsza, które ma ogromny potencjał nie do końca wykorzystany. Wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na pewno zaowocuje większym zainteresowaniem tą jeszcze nie wszystkim znaną częścą Polski. BT