Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Wizyty studyjne na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego

W pażdzierniku b.r. na Szlakiem Wielkiego Gościńca podróżowali dziennikarze i blogerzy, którzy chcieli poznać smaki i atrakcje na naszym Szlaku. Była to okazja dla miejsc, gospodrstw agroturystycznych i właścicieli atrakcji turystycznych na Szlaku WGL do zaprezentowania swojej oferty.

W dniach 1-2 pażdziernika na Szlak wyruszyli blogerzy kulinarni Joanna i Piotr Krzewińscy (krolestwogarow.pl), którzy odwiedzili miejsca w których można spróbować wyjątkowych potraw oraz lokalnych przysmaków. Podczas podróży blogerzy odwiedzili: Restaurację "U Dziadka" w Sulejówku, gdzie spróbowali dania szefa kuchni - polędwicy Marszałka, Cukiernię Babeczki i nagrodzone podczas Turnieju Smaków - "Suchary Marszałka" oraz bezę "Róża Marszalkowej". Kolejnymi punktami w podróży była Stadnina Koni w Nowej Wsi Kosowskiej (najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2015r.), gdzie goście spróbowali własnoręcznie wykonać masło oraz skosztować słynnej słoniny marynowanej oraz kilkunastu rodzajów nalewek z owoców. W Zagrodzie edukacyjnej "Latosowo" gospodarze zaprosili na warsztaty robienia kiełbasy oraz degustację potraw przygotowanych przez gospodynię p. Katarzynę Latos, ciekawostką kulinarną była duszona gwiazdnica.  Kolejnym miejscem było Gospodarstwo agroturystyczne Państwa Kalinowskich w Tchórznicy (Gmina Sabnie) gdzie podane zostały jagodzianki oraz Mitowska Zagroda w Seroczynie, gdzie gospodyni zaprosiła gości do sadu do zbierania dojrzałych już jabłek i gruszek "ulęgałek". Wizyta zakończyła się w Sokołowie Podlaskim kolacją w Restauracji "Stara Drukarnia" oraz degustacją "gościńca z podróży" ciasteczek "Sokołków". 

Kolejna podróż Szlakiem w dniach 5-6 października odbył czeski dziennikarz Pavel Trojan, który zwiedzał Mazowsze na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.  Dziennikarz odwiedził Zamek w Liwie, Węgrów i jego zabytki oraz podsumowaniem zwiedzania miasta był obiad w restauracji "Domek", gdzie zaserwowano pieczoną gęś z buraczkami oraz wyjątkową w tym regionie kiszkę ziemniaczaną oraz pierogi. Kolejnym punktem na Szlaku był teren powiatu węgrowskiego m.in. Dwór w Starej Wsi, Paplin, Galeria Zambrzyniec, Pałac Łochów. Następnego dnia odwiedził Sokołów Podlaski, Cukiernię Anna Rola, gdzie degustował lokalnych słodkości oraz Zagrodę Edukacyjną p. Ewy Mitowskiej, która zaprosiła do degustacji lokalnych przysmaków m.in. konfitur z mirabelek, placków z jabłkami oraz koziego sera.

/KS