Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Lekcje muzealne na Zamku w Liwie

Zespół zamkowy w Liwie jest jednym z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim. Około 1429 r. książę warszawski Janusz I Starszy zbudował zamek murowany na sztucznej wyspie wśród bagien rzeki Liwiec, ówczesnej granicy księstwa.
Po wygaśnięciu linii męskiej Piastów mazowieckich od 1526 do 1536 r. zamkiem władała księżniczka Anna Mazowiecka, która otrzymała Liw jako zaopatrzenie do czasu zamążpójścia. Po jej ślubie ze Stanisławem Odrowążem w 1537 r. ziemię liwską wcielono do Korony. W latach 1548-1556 zamek należał do królowej-wdowy Bony Sforzy.
W 1656 r. („potop") i 1703 r. (wojna północna) Szwedzi zdobywali i plądrowali warownię, która po drugim najeździe popadła w ruinę. W 1782 r. starosta Tadeusz Grabianka zbudował na siedzibę kancelarii starostwa i sądu ziemskiego dwór barokowy, który spłonął w połowie XIX wieku.
Podczas II wojny światowej niemiecki starosta Ernst Grass zamierzał rozebrać ruiny zamku na cegłę. Zapobiegł temu młody archeolog Otto Warpechowski, przekonując starostę o krzyżackim rzekomo pochodzeniu zamku i doprowadzając do rozpoczęcia jego odbudowy. Prace renowacyjne, przerwane przez Niemców w 1944 roku, ukończono w 1961 r.

Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. Muzeum szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII-XVIII w. Oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli, Eryka Dahlberga. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.
Wszyscy odwiedzający Liw podkreślają unikalny, kameralny nastrój panujący w muzeum i jego najbliższej, nadrzecznej okolicy, nieskażonej cywilizacją, jakby żywcem przeniesionej z osiemnastowiecznych pejzaży.

Muzeum Zbrojowia na Zamku w Liwie zaprasza na lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, prezentujące kulturę rycerską, sarmatyzm i różne typy broni i uzbrojenia, połączone ze zwiedzaniem zamku. Koszt tej fascynującej wyprawy w przeszłość to 100 zł a emocje i solidny przekaz historyczny – gwarantowane. Przy okazji można samemu spróbować ciężaru miecza i tarczy  albo... zostać pasowanym na rycerza.

 

Poniżej przykładowe teamty lekcji muzeanych:

1„Życie rycerstwa średniowiecznego: uzbrojenie, architektura obronna, obyczaj rycerski”

W trakcie zajęć uczestnicy poznają zasady reguły rycerskiej dowiadują się czym był etos rycerski i na czym polegał rytuał pasowania na rycerza. W sezonie wiosenno zimowym (w zależności od pogody) istnieje możliwość urozmaicenia zajęć poprzez zabawy  na podzamczu tj. (strzelanie z łuku, rzut dzidą, kulą, podkową).

2. „Heraldyka i hagiografia jako nauki doby średniowiecza. Warsztaty heraldyczne.”

Uczestnicy mają możliwość zapoznania się budową herbu (legendy herbowe, godła, kolory heraldyczne)  w trakcie zajęcia plastyczne- dzieci projektują własny herb. Uczestnicy zapoznają się z hagiografią (żywoty świętych, atrybuty i patronat).

3. „Zamek w Liwie owiany legendą.”

Zajęcia mają charakter podchodów, w trakcie uczestnicy mają możliwość poznać fascynujący świat legend związanych z zamkiem liwskim. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy wcielają się w rolę współczesnego Indianę Jonesa i za sprawą ukrytych wskazówek krok po kroku odkrywają tajemnicę zapomnianych legend liwskiego zamku.

- Legenda o diable, co złota pilnował
- Legenda herbu Doliwa
- Żółta Dama


Zajęcia w terenie, realizowane od kwietnia do października.

 

4.”Smokologia, czyli stwory i potwory”

Jeżeli nie straszne wam spotkanie oko w oko z mitycznymi potworami, jeżeli  macie ochotę zamienić się w tropiciela bajkowych stworzeń  to zapraszamy na bezkrwawe łowy w świat gryfów i smoków. Tylko dzięki Waszej  spostrzegawczości smoki gryfy  mogą zostać schwytane, poskromione i oswojone. Atrybuty towarzyszące mitycznym postaciom są jedyną wskazówką, która pomoże odgadnąć, z kim mamy do czynienia.


5.„Rozwój broni palnej i białej na przestrzeni wieków.”

Broń i sztuka wojenna w Polsce (od X do XIX w.). Od broni białej do palnej - przemiany na polach bitewnych - najważniejsze wynalazki - podstawowa terminologia z zakresu bronioznawstwa.
Na wybranych eksponatach \ oraz grafikach i  obrazach  omawiane są wybrane formacje wojskowe.

6. „Zostań młodym archeologiem”
 

Lekcja ma na celu przybliżenie uczestnikom pracy archeologa podczas badań wykopaliskowych oraz daje możliwość przeprowadzenia własnych poszukiwań. Podczas zajęć odbywających się na terenie podzamcza zamku liwskiego uczestnicy lekcji mają okazję zapoznać się z technikami dokumentacji oraz konserwacji zabytków pozyskanych podczas własnych prac wykopaliskowych w przygotowanym dla nich wykopie archeologicznym.

Zajęcia w terenie, realizowane od kwietnia do października.

 

7. „Czym jest numizmatyka? Moneta od starożytności do czasów współczesnych.”

 Podczas lekcji zaprezentowana zostanie historia monety - jednego z podstawowych środków płatniczych już od czasów cywilizacji starożytnych aż po dzień dzisiejszy. Omówienie dotyczące ewolucji monety oraz znalezisk monetarnych podparte będzie prezentacją oryginalnych przykładów numizmatów. Podczas lekcji każdy z uczestników będzie mógł również zaprojektować własny model monety, przedstawiając siebie jako np. cesarza rzymskiego czy też króla polskiego.

8. „Życie codzienne na liwskim zamku”

Lekcja ma na celu zaprezentowanie oraz omówienie źródeł pisanych i znalezisk archeologicznych ukazujących życie średniowiecznego zamku na przykładzie zamku w Liwie. Uczestnicy zostaną przeniesieni w czasy późnego średniowiecza. Opierając się na źródłach historycznych oraz archeologicznych przedstawione zostanie życie codzienne ludzi zamieszkujących zamek w Liwie oraz jego okolice.

 

 

KONTAKT:

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

ul. S. Batorego 2

07-100 Liw, poczta Węgrów

tel./fax: +48 (25) 792 57 17

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.liw-zamek.pl

mapa liw

 

GODZINY OTWARCIA MUZEUM:

OD WTORKU DO SOBOTY   10.oo - 16.oo


W NIEDZIELE I ŚWIĘTA     11.oo - 16.oo

W SEZONIE OD 1 MAJA DO 30 WRZEŚNIA:

OD WTORKU DO PIĄTKU   10.oo - 16.oo

                 W SOBOTY   10.oo - 18.oo

 W NIEDZIELE I ŚWIĘTA   11.oo - 18.oo

 

MUZEUM NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI, DNI POŚWIĄTECZNE I ŚWIĘTA NARODOWE